BTK BAŞKANI KARAGÖZOĞLU: YERLİ, MİLLİ ÜRÜNLERLE 5G’YE GEÇİŞ KRİTİK DERECEDE ÖNEMLİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, UÇTAN UCA YERLİ VE MİLLİ 5G (UUYM5G) HABERLEŞME ŞEBEKESİ PROJESİ 5. ÇALIŞTAYI’nda video konferans ile önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın bir çok ülkesinde 5G yeni nesil iletişim sistemlerine geçiş aşamaları başladı ve kararlılıkla devam ediyor.

Ülkemizde 5G gelişmelerine göz attığımızda BTK Başkanı Karagözoğlu, HAVELSAN koordinasyonunda video konferans ile gerçekleştirilen bağlantı da UÇTAN UCA YERLİ VE MİLLİ 5G (UUYM5G) HABERLEŞME ŞEBEKESİ PROJESİ 5. ÇALIŞTAYI’nda konuştu.

5G DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE KRİTİK BİR ÖNEME SAHİP

BTK Başkanı Karagözoğlu, konuşmasında 5G’nin bir çok sektörde önemli bir yerde bulunmasıyla birlikte, ülkelerin de haberleşme teknolojilerine stratejik açıdan değişiklikler yaşandığını açıkladı.

5G’nin ülkemizde kullanılan şebeke ekipmanları tedariki, kamu düzeni ve milli güvenlik gibi çok önemli konumlar da kritik olduğunu belirten BTK Başkanı Karagözoğlu sözleri ne aşağıdaki devam etmiştir:

“Bu nedenle ülkeler arasında teknoloji savaşlarının başladığına şahitlik etmekteyiz. Dünyadaki bu gelişmeleri dikkate aldığımızda devletimizin 5G teknolojisine yerli ve milli şebeke ürünleriyle geçme stratejisinin ne kadar isabetli olduğunu görmekteyiz.”

PROJE ÇIKTILARI 2021’DEN İTİBAREN KULLANIMA ALINACAK

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar konferansta bir konuşma yaptı.

Projenin 2 yıl önce başladığını ifade eden Nacar, çalışmanın çıktıkları önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya başlanmasına öngördüklerini dile getirdi.

Projeye bu yılın başında ULAK Haberleşme AŞ’nin de katıldığını belirten Nacar, HAVELSAN’ın çekirdek şebeke sanallaştırma altyapısı ile “görev kritik sistemler” ve “test entegrasyon gruplarında” görev aldığını belirtti.

Nacar ayrıca 2020’den itibaren proje yürütücülüğünü üstlendiklerini de dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından, yerli ve milli olarak geliştirilen radyolink, 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu ve sanallaştırma platformlarının tanıtımları gerçekleştirildi.

Ardından da milli 5G altyapısının kullanıldığı ilk arama gerçekleştirildi.

5 1 Oy
DEĞERLENDİR

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Satır İçi Geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerini paylaşmak ister misin? O zaman tıklax
()
x
%d blogcu bunu beğendi: