EŞDEĞERLİK İLKESİ

Kapalı bir laboratuvar içerisinde bulunan bir gözlemcinin, laboratuvarın ivmeli hareketi nedeniyle ortaya çıkacak etkilerle, düzgün bir kütle çekim alanı nedeniyle ortaya çıkacak etkileri birbirinden ayıramayacağını söyleyen ilke.

Bu ilke, izafiyet teorisinin temelini oluşturur. gözlemci dünya üzerinde dururken, üzerine etki eden bir kütle çekim kuvveti vardır. gözlemci bunun etkilerini hisseder. aynı gözlemciyi yer çekiminin olmadığı bir ortama kapalı bir kutu içerisinde koyar ve kutuya bir ivme kazandırırsak, ortamda çekim kuvveti olmadığı halde, kutu içindeki gözlemci bu ivmelenmeden kaynaklanan yalancı kuvveti kütle çekim kuvveti zannedecektir. zira cismin kütle çekimsel kütlesi ile eylemsiz kütlesi birbirine eşittir (ya da uygun sabit seçilip kütleler oranlanarak birbirlerine eşitlenir.)

~~~

1- Zayıf Eşdeğerlik İlkesi

galileo galilei’nin bir deney yaptığı iddia edilir. buna göre galileo, pisa kulesi’nden aşağıya biri diğerinden daha ağır olan 2 cisim bırakır ve ikisinin de yere aynı anda çarptığını gözlemler. her ne kadar deneyin varlığı kesin olmasa da, galileci eşdeğerlik ilkesi olarak da bilinen bu ilkeye göre, bir kütle çekim alanında bulunan noktasal bir cismin izleyeceği yol, sadece onun başlangıçtaki hızıyla konumuna bağlıdır. bu cismin yapısının, bu yol üzerinde bir belirleyiciliği yoktur. yerel olarak bakıldığında kütle ve ağırlık oranları tüm cisimler için aynıdır.

2- Einstein Eşdeğerlik İlkesi

Bu ilke, ilkinin bir çeşit teyididir. genel olarak başta tanım olarak bahsettiğim ilke aslında bu ilkedir.

3 – Güçlü Eşdeğerlik İlkesi

Bu ilke, yerel eylemsiz referans sistemleri söz konusu olduğunda, hem zayıf eşdeğerlik ilkesinin hem de einstein eşdeğerlik ilkesinin doğru olmasını gerektirir. ancak einstein eşdeğerlik ilkesine göre biraz daha katıdır çünkü kütle çekim sabitinin evrenin her yerinde aynı olması gerektiği şartını getirir.

0 0 Oy
DEĞERLENDİR

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Satır İçi Geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerini paylaşmak ister misin? O zaman tıklax
()
x
%d blogcu bunu beğendi: