JÜPİTER

Güneş sistemi’nde büyüklük sıralamasına göre güneş’ten sonra gelen en büyük 2. cisim ve güneş’e uzaklık bakımından 5. sıradaki gezegen.

Jüpiter, gaz devlerinden biridir. kütlesi, sistemde güneş dışındaki bilinen tüm cisimlerin (uydular, kuyruklu yıldızlar vs dahil) toplamından yaklaşık 2.5 kat daha büyüktür.

Güneş etrafındaki 1 tam turunu dolanma süresi, dünya zamanı ile ifade edersek yaklaşık 12 yıldır. büyük kırmızı leke’si ile tanınır bu gezegen. bu leke yüzyıllardır (belki de daha uzun süredir) devam eden bir fırtına.

(görsel, nasa.gov'dan alıntıdır.)
(görsel, nasa.gov’dan alıntıdır.)

Gezegen üzerinde gördüğünüz o karman çorman güzel şekiller, bulut ve fırtınalardan kaynaklanıyor. bu nedenle değişken olabiliyorlar.

Gezegenin atmosferi ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşur. buna ek olarak metan, amonyak ve başka birkaç gaz daha, az miktarda da olsa bulunur atmosferinde.

Başıboş gök taşlarının çoğundan, dünya’yı koruyan bir gezegendir jüpiter.

Gezegenin bazı fiziksel özellikleri, iç yapısına ilişkin modellemeler yapabilmemizi mümkün kılıyor. buna göre modellemeler gösteriyor ki, jüpiter’in dünya boyutlarından biraz daha ufak bir iç çekirdeği olmalı. ancak bu kayalık çekirdeğin yoğunluğu, dünyanın kütlesinin yaklaşık 8 katı kadar olmalı. bu çekirdeğin etrafı da yarı akışkan bir tabakayla çevrilmiş olmalı.

Atmosfer hakkındaki bilgilerimiz ise farklı elektromanyetik dalga bölgelerindeki gözlemler sayesinde elde edilebiliyor. yine bu gözlemler sayesinde, gezegenin güçlü bir manyetik alanı olduğunu da biliyoruz.

Gezegenin tıpkı dünyamızdaki kutup ışıklarını oluşturan mekanizmaya benzer bir manyetik alan mekanizması var.

(görsel, businessinsider.com’dan alıntıdır.)

Gezegenin 79 adet uydusu var. bunlardan 53 tanesi resmi olarak onaylandı. geri kalanların gerçek birer uydu olup olmadığı henüz teyit edilmedi.

0 0 Oy
DEĞERLENDİR

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Satır İçi Geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerini paylaşmak ister misin? O zaman tıklax
()
x
%d blogcu bunu beğendi: