NEDEN BU KADAR KÖTÜSÜNÜZ?

Bu aslında umutsuz bir sorudur. Bu videodaki insan kötü bir insan demek istemiyorum, izleti de görünen o deyip de kendisini asla yargılamıyorum. Öyle olduğunun farkında bile değildir. Belki bir şeye sinirlendi, canını sıkmışlar da olabilir. Olabildikçe olumlu yönlerden bakmaya çalışıyorum.

Neler yaşadığını bilmiyoruz, bir sinirle yolda yürürken o fidanı yerinden söküverdi ama bu doğru bir hareket değil kısaca “kötü” bir hareket, hem de tartışmaya kapalı bir “kötü” hareketti. Baktıkça sinirleniyorum, baktıkça kızıyorum ama o insanında neler yaşadığını bilmiyoruz. Ona kötü demek sadece onu yargılamak olurdu.

“Neden bu kadar kötüyüz” sorusunu sormalıyız. Sorsak bir çoğunun utanacağını sanmıyorum, kaba bile davranabilir. Belki de bu soruyu önce kendimize sormalıyız. Cevabını verebilecek miyiz? Bir tahminde bulunmak gerekirse hepimiz iyiyiz, en kötümüz bile iyiyiz. Herkse iyi ise bu kötülükeri kim yapıyor? Bunun belkide hiç zaman cevabını bulamayacağız. İyilik ve kötülük insana özgü davranışlardır, hepimizin içinde iyiliğe de kötülüğü de yer var. Kimse inkar etmeye kalkmasın. Bu izletide ki insanı bu hale getiren belki bir insandı belki de psikolojikti. Bunu asla o insanı görmeden bilemeyeceğiz.

Kendimize Kötülük Etmek…

Şu izletiye baktıkça doğayı, güzellikleri mahvetmeye çalışanları gördükçe insan üzülüyor. Bu değil sadece bu izleti de gördüğümüz en küçük hali, bunun gibi çok olaylar yaşandı ve yaşanıyor hala… Bunlar hep canımızı yakıyor, acıtıyor. Ağaçları kesenler, orman yakanlar, hayvan katledenler, hayvanlara işkence edenler, hakları olmadığı halde hayvanların yaşamlarını kısıtlamayı kendileri hak görenler ve niceleri…

Hayat ve doğa yaptığımız her kötülüğün karşılığını verecektir insanoğluna (şu videodaki gibi insanların yaptığı hatayı yapmayanlar da çekecek, çünkü eko-sistem bir bütündür).

İnsan ve Doğa…

İnsanoğlu yapıcı olmak yerine yıkıcı olarak yaptıkları her şeye gün gelecek muhtaç olmasa bile ihtiyaç duyacak.

Doğa hiç bir şeyi unutmaz, mutlaka hakkını alır. Alıyor da. Bir gün küfür eder gibi doğadan kopardığınız bu fidanlara gün gelecek çok ihtiyaç duyacağız.

Neden kendi elimizle kendi dünyamızı kötülük ediyoruz ki?

Haberler de böyle katletmeleri gördükçe insanın içinde derin yaralar açılıyor, nasıl kıyabiliyorlar bu fidanlara, ağaçlara, hayvanlara, hiç anlamıyorum, anlayamıyorum. Hiç bir zaman anlamak istemeyeceğim.

İnsanlar bu kadar vicdansız, merhametsiz ve düşüncesiz kısaca bu kadar kültürsüz olamazlar.

(güzelliklerin olduğu bir dünya diliyorum.)

0 0 Oy
DEĞERLENDİR

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Satır İçi Geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerini paylaşmak ister misin? O zaman tıklax
()
x
%d blogcu bunu beğendi: