VECİHİ HÜRKUŞ

 

Türk havacılık dünyasında öne çıkan bir isimdir Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.
Üç çocuklu bir ailede büyüyen Hürkuş ailenin ikinci çocuğudur.
Erken yaşta babasını kaybeden Hürkuş, ailesi ile birlikte yaşayama devam etmiştir.

Hürkuş hayatına ve yaşantısına pilot, girişimci ve mühendis olarak devam etmiştir.

Türk havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan Vecihi Hürkuş, ülkenin ilk tasarımını gerçekleştiren ve üreten isim olarak ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’de ilk yerli uçağı Vecihi Hürkuş üretmiştir.

KİMDİR

Tophane Sanat Okulu Güzel Sanatlar bölümünde eğitim alan Hürkuş, okuduğu zaman diliminde hiç gözünü kırpmadan (gönüllü olarak) Balkan Savaşları’na katılmıştır. Daha sonrasında Hürkuş, 1. Dünya Savaşı’na da mühendis olarak katılarak orduya büyük katkılarda bulunup büyük görevle yer almıştır.

1. Dünya Savası sırasında yaralanınca İstanbul’a geri dönmüş ve Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’nde eğitimini tamamlayarak pilot olarak mezuniyetini tamamlamıştır.

Vecihi Hürkuş, keşif uçuşlarıyla tanınmış başarılı bir pilottur. Döneminde keşif uçuşu yaptığı bir sırada düşman savaş uçağını düşürmüş olup keşif yaptığı bölgeyi düşman gözetiminden kurtarmıştır. Vecihi Hürkuş ilk savaş uçağı düşüren Türk pilot olarak ülke tarihine geçmiştir. Bu önemli ve başarılı davranışının sonucunda 3 farklı tasdikname ve İstiklal Madalyası ile ödüle layık görülerek onurlandırılmıştır.

ARAMIZDAN AYRILIŞI

Ülkemizin havacılık tarihinde önemli bir yere sahip mühendis, girişimci ve üretken bir değerimiz olan Vecihi Hürkuş, 16 Temmuz 1969 tarihinde Ankara, Gülhane Askeri Tıp Akamedesi’nde gözlerini hayata yumarak aramızdan ayrılmıştır.

Saygı ve sevgiyle anıyoruz.

5 1 Oy
DEĞERLENDİR

Bir Cevap Yazın

0 Yorum
Satır İçi Geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerini paylaşmak ister misin? O zaman tıklax
()
x
%d blogcu bunu beğendi: